Ból pleców i ból kręgosłupa


bol plecow i kregoslupa

Sposoby na ból pleców i na ból kręgosłupa


1. Wstawaj i stój długo


Każdej nocy, podczas snu Twój kręgosłup jest zalewany przez dodatkowy płyn, który wsącza się do dysków - okrągłych amortyzatorów między 24 kręgami kręgosłupa. "Kiedy rano wstajesz z łóżka, zginasz kręgosłup i ten nadmiar płynu uciska rdzeń kręgowy, co może sprawiać, że będziesz bardziej podatny na ból.

Dobre wstawanie: Przesuń się na krawędź łóżka, przewróć na bok i spuść nogi na podłogę. Z wyprostowanym lub jedynie lekko ugiętym kręgosłupem, podpierając się rękami, unieś tułów do pozycji wyprostowanej, a następnie powoli wstań. Stań prosto i tak zostań.

Nawet śniadanie najlepiej zjedz na stojąco. Te czynności, których nie da się zrobić z prostymi plecami odwlekaj jak najdłużej.


2. Ogrzewaj kręgosłup

Okazuje się, że noszenie specjalnych plastrów rozgrzewających jest skuteczniejszą metodą walki z bólem pleców niż tabletki przeciwbólowe. Ciepło poprawia krążenie krwi, przyspiesza usuwanie toksyn i zwiększa elastyczność tkanek, a więc i całego ciała.


3. Kręgosłup to stawy

Chondroityna (zwłaszcza w połączeniu z glukozaminą) chroni kolana i inne stawy i jeżeli chcesz uniknąć artretyzmu, warto uzupełniać poziom tych substancji. Często jednak zapominamy, że kręgosłup to również wielkie zbiorowisko stawów. Chondroityna pomaga więc także na bóle kręgosłupa.

Potwierdzają to rosyjskie badania, które wykazały, że u 73% ludzi przyjmujących suplementy z chondroityną zwiększyła się ruchomość kręgosłupa, a zmniejszyły dolegliwości bólowe. Przyczyną tego może być fakt, że często ból pleców jest spowodowany zwyrodnieniowymi zmianami chrząstki, która osłania kostne części stawów.

Chondroityna jest składnikiem chrząstki i przyjmowana regularnie po pewnym czasie przyczynia się do odbudowania tej tkanki. Zalecana dawka siarczku chondroityny to 1200 mg dziennie. Preparaty z chondroityną znajdziesz w aptekach.


4. Ruszaj się

Niestety, trzeba pogodzić się z tym, że ból podczas rehabilitacji jest nieunikniony. Trzeba jak najwięcej ćwiczyć i przekraczac o 10% granice bólu.

Nie każdy ból można lekceważyć. Jeżeli promieniuje do pośladków, powoduje drętwienie kończyn lub czujesz słabość w nogach - przestań ćwiczyć i zgłoś się do lekarza.


5. Optymizm i radość życia

Czasami przyczyna bólu pleców może tkwić nie w nich, lecz w głowie. Ból może powodować depresja.


6. Zrelaksuj się

Posłuchaj muzyki, zrelaksuj się, na pewno pomoże.
Ponad 70% osób po 50tce skarży się na schorzenia pleców i kręgosłupa. Często wynika to z naszego zaniedbania, np. spania na składanych i zbyt miękkich łóżkach, braku ruchu, itd. Co pomaga jeszcze kiedy plecy bolą:
  • używanie poduszki profilowanej pod głowę.
  • twardy materac. Mając problemy z kregosłupem spanie na twardym materacu to podstawa. Spiąc spędzamy niemal połowę naszego życia.
  • gorąca kąpiel rozluźni napięte mięśnie
  • masaż
  • ćwiczenia. Przy pracy siedzącej wskazany jest każdy rodzaj aktywności: spacery, bieganie, pływanie, aerobik itd.
  • pływanie jest najlepszym ćwiczeniem dla kręgosłupa.

Zapobieganie bólowi kręgosłupa:

masaż


Oto kilka rad, jak się zabezpieczyć na przyszłość.
Nie ruszaj się przez chwilę. Pomyśl, w jakiej pozycji czytasz ten artykuł. Masz proste plecy? Zapewne nie. Od przedszkola wszyscy Cię upominają: siedź prosto, stój prosto, nie garb się... A Ty nic sobie z tego nie robisz. Błąd. Bo zaniedbane plecy to pasmo cierpień w późniejszym wieku. Dlatego pamiętaj:

 


1. Ćwicz regularnie
. Nie musisz od razu iść na siłownię, bo wiele ćwiczeń wzmacniających plecy możesz wykonywać w domu, nawet bez sprzętu, choć polecamy wykorzystać dużą piłkę do ćwiczeń, która pozwala wszechstronnie wzmocnić mięśnie tułowia. Im silniejsze będą Twoje mięśnie grzbietu, tym kręgosłup będzie mniej narażony na urazy.

 2. Siedź prosto. Wiemy, jak to brzmi, ale prawdy często są banalne. Wybieraj krzesła o prostym oparciu i takiej wysokości siedziska, żeby nogi uginały się pod kątem prostym, a stopy spoczywały płasko na podłodze. Pamiętaj też, żeby w samochodzie siedzieć z prostymi plecami. Kupując nowe auto, wybierz takie, w którym można regulować oparcie w odcinku lędźwiowym.

 3. Śpij twardo, ale nie za bardzo. To, że łóżko jest mięciutkie, nie znaczy, że jest wygodne. Kupując materac, wybierz nie najtwardszy, tylko średnio twardy, najlepiej kauczukowy, tzw. rehabilitacyjny. I nie podkładaj pod głowę stosu poduszek. Jedna w zupełności wystarczy.

 4. Nie dźwigaj ciężarów plecami, tylko nogami. Podnoszac cokolwiek, staraj się robić to z prostymi plecami, dźwigając ciężar siłą mięśni nóg. Podnoszenie ciężaru z plecami wygiętymi w łuk to najskuteczniejszy sposób na wypadnięcie dysku, a to boli, i to jak!Wskazówki, które pomogą chronić Twoje plecy:
  • Należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów.
  • Jeśli musisz podnieść coś ciężkiego najlepiej robić to zginając kolana przy wyprostowanych plecach. To znacząco odciąży kregosłup.
  • Noszenie płaskich butów.

Comments