Choroby dziecka‎ > ‎

Biegunka i wymioty

Biegunka i wymioty u niemowląt


wirusowka

Większość dzieci sporadycznie ma luźne stolce. Dzieci karmione piersią mają luźniejsze stolce niż dzieci karmione formułą.

Biegunka może być spowodowana infekcją wirusową i często towarzyszą jej wtedy wymioty (tzw. wirusówka jelitowa). Należy wtedy podawać dziecku duże ilości płynów i nie zmuszać do jedzenia. Po 24 godzinach wirusówka przechodzi i dziecko powinno zacząć się domagać jedzenia. By zapobiec zarażeniu należy często myć ręce (zwłaszcza po skorzystaniu z toalety), prać ręczniki w wysokiej temperaturze i sterylizować butelki niemowlęce.

Biegunka i wymioty są bardziej poważne u niemowląt niż u starszych dzieci, ponieważ niemowlęta mogą bardzo szybko się odwodnić. To prowadzi do ospałości i drażliwości, suchości w ustach; ciemiączko może się zapaść. Odwodnienie powoduje też utratę apetytu oraz wychłodzenie dłoni i stóp.


Skontaktuj się z lekarzem jeśli dziecko przeszło sześć lub więcej stolców biegunkowych w ciągu ostatnich 24 godzin, lub jeśli dziecko wymiotowało trzy lub więcej razy w ciągu ostatnich 24 godzin. Jeśli dziecko nie czuje się dobrze (jest mniej czułe, ma gorączkę lub nie wydala dużo moczu) albo wymioty trwają więcej niż jeden dzień, natychmiast udaj się do lekarza.

 

Porady:

  • Podawaj dziecku dużo płynów (najlepiej herbatki i inne przezroczyste płyny)
  • Upewnij się, że każdy w rodzinie regularnie myje ręce mydłem i ciepłą wodą, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji.
  • Używaj oddzielnych ręczników.

 

 

Biegunka i wymioty u dzieci


biegunka i wymioty

Skontaktuj się z lekarzem jeśli:
  • dziecko ma biegunkę i wymioty jednocześnie
  • dziecko ma biegunkę, która jest szczególnie wodnista, występuje w niej krew lub gdy biegunka trwa dłużej niż dwa, trzy dni
  • dziecko narzeka na ostry ból brzucha

W przeciwnym razie biegunka nie jest powodem do niepokoju. 


Co robić:

  • Podawaj dziecku mnóstwo płynów (ale nie soki owocowe, które nasilą biegunkę)
  • Możesz pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji przy użyciu oddzielnych ręczników dla dziecka i przypominając wszystkim w rodzinie, aby myć ręce po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem.
  • Dziecko może wrócić do szkoły po 48 godzinach od ostatniego wystapienia biegunki lub wymiotów.